Práce s rychlovarnou konvicí

Jestliže pijete kávu nebo čaj, jste jistě rádi, že měl kdysi někdo ten nápad, vynalézt efektivní způsob ohřev vody za použití rychlovarné konvice. Promění studenou vodu do horké podoby za pár minut a vy si tak vychutnáte svůj oblíbený nápoj za velmi krátký čas. Rychlovarnou konvici stačí naplnit vodou, poté jí zapnout a následně přelít horkou do vašeho připraveného nápoje.

Je to pohodlný způsob, který nahrazuje ohřívání vody na sporáku. Z elektrické energie se dělá tepelná energie, tudíž funguje na principu této přeměny. Říká vám něco zákon z fyziky „zachování energie“?

Varné konvice jsou jedny z nejjednodušších domácích spotřebičů

mate_moderno_con_pava_electricaZvednete-li víko a nahlédnete dovnitř, na samém dnu nádoby spatříte cívku ze silného kovu (ta tu představuje topný element). Po zasunutí rychlovarné konvice do elektrické zásuvky proudí elektrický proud do topného tělesa, které zahřívá. Je v přímém kontaktu se studenou vodou a teplo sem předává vodivostí. Některé konvice mají tento prvek zakrytý uvnitř, jsou tedy méně náchylné na vznik vodního kamene, ale jsou zase o dost hlučnější. Jejich design je však dokonalý.

Jak dlouho trvá, než se konvice přivede do varu?

Voda se vaří při nasycení tlaku, který je roven tomu atmosférickému. Tento způsob je nejrychlejší. Když vaříte vodu v otevřené nádobě, dochází k únikům tepla, proto ohřev vody trvá déle. Chcete-li urychlit vaření vody v konvici, dejte jednoduše méně vody nebo si kupte výkonnější konvici!

corrosion_inside_electric_kettle

Kdy konvice ví, že se má vypnout?

electric_kettle_phillips_whiteSamozřejmě je to termostatem, který reaguje na změnu teplot. Výhodná je i rychlovarná konvice s regulací teploty. V dřívějších dobách představovala konvice velkou hrozbu. Pokud jste jí zapomněli zapnutou, mohli jste i vyhořet, v lepším případě vám konvice vyhodila pojistky. V moderních konvicích se ohřev vypíná automaticky a umožňuje do nekonečna opakovaný proces.